Blog

cnc tezgah tamiri

CNC Router Nedir?

CNC, bilgisayar destekli sayısal kontrol demektir. Kısaca tezgâhın bilgisayar yardımı ile hassas şekilde kontrol edilmesi işine yarayan tam otomatik makinedir. Bu doğrultuda farklı işlemler için özel pek çok CNC makinesi bulunmaktadır. Bahsedilen bu makineler arasında; CNC Router, CNC Freze, CNC Pres, CNC Robotik ve CNC Torna yer almaktadır. CNC Router ise bilgisayar kontrol sistemine sahip geniş işleme alanı olan dik işleme tezgâhlarına verilen addır.

CNC Routerlar genellikle strafor, ahşap ve pleksi gibi yumuşak malzemeleri işlemek adına kullanılırlar. Yaygın olarak mobilyacılık, marangozluk ve reklamcılık sektörlerinde kullanılan CNC Routerların kullanım alanları bunlar ile sınırlı değildir. Çünkü mermer,  granit ve alüminyum gibi malzemeleri işleyen CNC makineleri de mevcuttur.

CNC Router Avantajları

Bilgisayar destekli olan bu makinelerin kullanımının birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajları şöyle sıralayabiliriz:

  • CNC Router makinelerinde plastik, tahta, alüminyum ve kompozit olmak üzere hemen her türlü malzeme kesilerek şekil verilebilir. Maksimum olarak 3000 mm x 2000 mm’ye kadar kesim tablası ile 1 mm ile 50 mm kalınlıktaki malzemeleri alabilecek kesim masalarına sahiptirler.
  • Bu makinelerin programlanabilme özelliği, bir kez kesmiş olduğunuz ürünü herhangi bir zamanda yeniden aynı tolerans ve ölçüde kesme olanağı sunmaktadır.
  • Router makinelerinde kesilecek ölçüleri değiştirmek istemeniz durumunda ise yalnızca çizimi güncellemek yeterlidir. Ardından ise istenilen ölçüleri hızla kesmeye başlayabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz.
  • CNC makinesi kullanım avantajlarından birisi de geleneksel kesim yöntemlerine göre çok daha az malzeme firesi çıkarmasıdır.
  • Bunların yanı sıra CNC Routerlar kesim haricinde malzemeleri tıraşlama, frezeleme ve gravürleme imkânı da sunmaktadır.

CNC Router Fiyatları

CNC routerlar, özellikle mobilya sektörünün vazgeçilmez unsurlarından birisidir. El değmeden kusursuz bir işçilik ve seri üretim hedefleyen firmalar genellikle ahşap CNC tercih etmektedir. Yine ahşap CNC Routerlar, mermer CNC’lere göre daha uygun fiyatlıdır. Bunların yanı sıra fiyatları etkileyen unsurlar arasında ise; köprü ve hareket özellikleri, motor

Bu gönderiyi paylaş